Atelierul mainilor iscusite

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Atelierul mainilor iscusite

Toate lucrurile sunt grele înainte de a deveni uşoare.(proverb englezesc)

Ultimele subiecte

» FELICITARI, MONICA
Fabrica de hartie EmptySam 2 Iul - 16:00 Scris de monatibi

» Pulover fetita
Fabrica de hartie EmptyJoi 19 Mar - 13:33 Scris de elizalica

» Brose cu felt
Fabrica de hartie EmptyMar 6 Mai - 16:56 Scris de Andreea M

» tricotare esarfa
Fabrica de hartie EmptyMar 14 Ian - 15:11 Scris de lavi16

» Ghirlanda de flori cu oua
Fabrica de hartie EmptyMier 10 Apr - 0:05 Scris de monatibi

» Buna dragele mele!
Fabrica de hartie EmptyDum 24 Mar - 0:12 Scris de Adela

» Bine v-am gasit
Fabrica de hartie EmptyDum 24 Feb - 17:18 Scris de Adela

» Decoratiuni din hartie pentru bradul de Craciun
Fabrica de hartie EmptyLun 3 Dec - 19:17 Scris de camelutza30

» Fulgi-podoabe de pom
Fabrica de hartie EmptyLun 3 Dec - 17:11 Scris de Adela

Cine este conectat?

În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul


[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 23, Mar 8 Aug - 19:19


web counters

2 participanți

    Fabrica de hartie

    Adela
    Adela
    Admin


    feminin Mesaje : 374
    Data de inscriere : 27/09/2010
    Varsta : 47
    Localizare : Pissconsin
    Stare de spirit : The show must go on!

    Fabrica de hartie Empty Fabrica de hartie

    Mesaj Scris de Adela Lun 2 Ian - 5:40

    Ingrediente:

    -copii/copil din dotare Smile

    -3-4 coli de ziar

    -o tava

    -apa

    -un robot de bucatarie

    -un lighean

    -sita deasa

    -o bucata plata de lemn

    -carpe sau prosoape vechi




    Ziarul se rupe in fasii cat mai subtiri(ziarul se poate da prin "shredder"),se aseaza intr-o tava mai inalta si peste se pun 2-3 cani de apa.Se lasa ziarul in apa 2-3 ore (noi am facut mai mult si am lasat ziarul in apa peste noapte).Se scruge apa din tava si ziarul se da prin robotul de bucatarie pana ce capata consistenta unei paste.Se adauga apa daca robotul nu taie hartia.



    Ce se poate face cu aceasta pasta?




    In primul rand o puteti folosi la masa senzoriala(noi nu am mai murdarit masa si le-am lasat sa framante pasta intr-un lighean).Are cosistenta noroiului si fetele au fost incantate sa il manevreze,sa scrie litere in el,sa deseneze inimioare.Cred ca daca se adauga cateva forme de taiat prajituri sau cele de taiat play dough copiii pot fi tinuti ocupati destul de mult.Probabil ca vom incerca acest lucru maine, azi a fost prea tarziu.

    Pasta obtinuta nu e lipicioasa si este usor de curatat de pe maini.

    In al doilea rand (care este si motivul pentru care ne-am apucat de acest proiect ) este un mic pas pentru cei mici de a invata cum se recicleaza hartia(la nivelul lor de intelegere).

    Se foloseste o sita deasa(sub forma unei rame- o puteti face din plasa contra tantarilor si o rama) in care se pune pasta obtinuta mai sus si se lasa la scurs.Apoi se intinde pasta in sita se acopera cu cateva coli de ziar.(Se lucreaza pe o suprafata unde puteti pune cateva prosoape sau carpe vechi pe care trebuie sa le stoarceti din cand in cand.)Se pun 2-3 prosoape pe suprafata de lucru si se rastoarna sita astfel incat ziarul sa fie pe prosoape.Folositi bucata de lemn pentru a presa cat mai multa apa din pasta.Lasati folia astfel obtinuta la uscat si o puteti folosi pentru a-i observa textura iar mai tarziu o puteti folosi in proiectele voastre de arta.

    Aceasta hartie este mai grosolana decat cea fabricata si are o culoare cenusie.Pentru a obtine o culoare mai deschisa puteti folosi servetele de bucatarie sau hartie igienica,coli albe de hartie etc!




    tudorluca
    tudorluca
    Ucenic
    Ucenic


    feminin Mesaje : 137
    Data de inscriere : 30/09/2010
    Varsta : 51
    Localizare : Bucuresti
    Stare de spirit : contagioasa!!Tricotatul este, de asemenea, benefic pentru eliminarea stresului acumulat peste zi, îţi oferă plăcute senzaţii tactile, îţi facilitează meditaţia, îţi stimulează creatrivitatea si imaginaţia si îţi oferă împlinirea realizării personale a unui obiect cu funcţie practică si estetică, cu puternică încărcătură emoţională.

    Fabrica de hartie Empty Re: Fabrica de hartie

    Mesaj Scris de tudorluca Vin 6 Ian - 18:55

    Interesanta varianta de reciclare....ia sa o punem la-ncercare...multam..de pont.

    ps.sa am si aspiratorul lg mine..si mop-ul ...nuu..ca o fi jale dupa....mai ales cu asistentul-Luca.Laughing
    Adela
    Adela
    Admin


    feminin Mesaje : 374
    Data de inscriere : 27/09/2010
    Varsta : 47
    Localizare : Pissconsin
    Stare de spirit : The show must go on!

    Fabrica de hartie Empty Re: Fabrica de hartie

    Mesaj Scris de Adela Vin 6 Ian - 22:22

    Tre sa faci in baie!Ale mele au folosit maglavaisul vreo 2 zile pe post de lut.Ieri am gasit niste forme si am turnat maglavais in el si le-am lasat sa se usuce.Cele mici is gata de pictat!
    tudorluca
    tudorluca
    Ucenic
    Ucenic


    feminin Mesaje : 137
    Data de inscriere : 30/09/2010
    Varsta : 51
    Localizare : Bucuresti
    Stare de spirit : contagioasa!!Tricotatul este, de asemenea, benefic pentru eliminarea stresului acumulat peste zi, îţi oferă plăcute senzaţii tactile, îţi facilitează meditaţia, îţi stimulează creatrivitatea si imaginaţia si îţi oferă împlinirea realizării personale a unui obiect cu funcţie practică si estetică, cu puternică încărcătură emoţională.

    Fabrica de hartie Empty Re: Fabrica de hartie

    Mesaj Scris de tudorluca Sam 7 Ian - 16:53

    Wow...serios-asa se intareste...e ca ipsosul..asa se intareste..ce fain..o sa ma apuc..da de curat..tu sa vi la curatenie..no..
    Adela
    Adela
    Admin


    feminin Mesaje : 374
    Data de inscriere : 27/09/2010
    Varsta : 47
    Localizare : Pissconsin
    Stare de spirit : The show must go on!

    Fabrica de hartie Empty Re: Fabrica de hartie

    Mesaj Scris de Adela Sam 7 Ian - 17:40

    Da,Ramona s-au intarit bine!Se poate folosi la imbracat diferite obiecte.Khloe e tare incantata sa vopseasca "sculpturile".

    Continut sponsorizat


    Fabrica de hartie Empty Re: Fabrica de hartie

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Lun 20 Mai - 10:27